czwartek, 24 stycznia 2013

Kamienie w woreczku żółciowym


Proces powstawania kamieni żółciowych (kamicy żółciowej) może trwać latami, w związku z czym kamica bardzo często przebiega bezobjawowo. Nawet wtedy gdy kamienie znajdują się już w pęcherzyku, mogą być tak małe, że ich „właściciel” nigdy się o nich nie dowie lub zrobi to całkowicie przypadkowo, np. przy okazji innego badania (najczęściej badania USG jamy brzusznej, mającego na celu sprawdzenie kondycji wątroby lub nerek).

Pierwsze objawy kamicy zauważamy wówczas, gdy kamienie żółciowe przemieszczają się w pęcherzyku, podrażniając jego błonę śluzową. Należą do nich:

•    dyskomfort i dolegliwości w nadbrzuszu
•    nieprzyjemne uczucie pełności w okolicy prawego podżebrza lub górnej części brzucha
•    zgaga, wzdęcia, zaparcia
•    tkliwość i bolesność w prawym podżebrzu.

Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy żółciowej jest kolka żółciowa, której ataki występują zazwyczaj po błędach dietetycznych (np. po spożyciu tłustych, ciężkostrawnych, obfitych posiłków) lub w związku z silnymi emocjami. Ból towarzyszący atakowi wywodzi się z prawego podżebrza, może mieć swoje źródło również w dołku podsercowym. Promieniuje do prawej łopatki. Czasami pojawiają się mdłości i wymioty.

Ostry atak kolki żółciowej trwa najczęściej od kilku do kilkunastu godzin, choć zdarza się, że samoistnie przechodzi nieco wcześniej. Podczas ataku należy odpoczywać i przyjmować leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. Niezbędne jest również kilkudniowe stosowanie odpowiedniej diety.

Jeżeli kamień żółciowy jest duży, zdarza się, że w trakcie swojej wędrówki po pęcherzyku zaklinuje się w przewodach żółciowych,a to utrudnia lub wręcz blokuje odpływ żółci w kierunku dwunastnicy, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

•    ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
•    żółtaczka zaporowa (jej widocznym symptomem jest zażółcenie spojówek i skóry)
•    wodniak lub ropniak pęcherzyka
•    okołopęcherzykowe zapalenie otrzewnej
•    zapalenie trzustki.

Do rzadszych powikłań zalicza się nowotwór oraz niedrożność jelita cienkiego.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...